"Enter"a basıp içeriğe geçin

Blogspot Ayarları Nasıl Yapılır ?

Eğer blogspot ile site açma işlemini gerçekleştirdiyseniz şimdi ayarlarını yapma vakti.Aşağıda ki adımları takip ederek sitenizi nasıl yapılandırabileceğini öğrenebilirsiniz.Bu sitenizin SEO değerlerini yükseltecektir.Böylelikle arama motorları üzerinden daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

#Ayarların anlatıldığı görsellerde tıklayarak görseli büyütebilirsiniz.

blogspot ayarları

Burada dikkat etmeniz ve önem ifade eden üç kısım var.Başlık,açıklama ve yayıncılık..

Başlık: Sitenizin arama motorlarında ilk görünen kısmıdır.Bu kısma sitenizin içeriğini anlatan,tıklanma sayınızı arttırabilecek şeyler yazmalısınız.Aynı zamanda bu 65 karakteri geçmemelidir.Çünkü google buraya yazacağınız 65 karakteri göstermektkedir.Yani fazlasını yazdığınız takdirde aram motorlarında gözükmeyecektir.

Açıklama:Burası ise başlıktan sonra önemli olan bir diğer kısımdır.Burası ise 300 karakteri geçmemeli ve başlıktan bir tık daha ayrıntı içermelidir.

Blog adresi:Bir diğer önemli kısımsa adresinizdir.Adresiniz üretiğiniz içerikler bir alakası olabileceği gibi markada olabilir.Yani kısa harflerle oluşan anlamsız bir şey de olabilir.Ama ürettiğiniz içerikle alakalı bir adres olursa bu arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayabilir.Ama dediğim gibi bu şart değildir.

blogspot ayarları

User-agent: Mediapartners-Google

Disallow:

User-agent: *

Disallow: /search Allow: / Sitemap: http://sitenizinadi.blogspot.com.tr/feeds/posts/default?orderby=UPDATED

Değişiklikleri kaydettikten sonra bu sayfada ki ayarlarda tamamdır.

Blogspot İçerik Eklerken Yapmanız Gereken Ayarlar

Bunların yanında eklediğiniz içeriklere de bazı ayarlar yapmanız iyi olacaktır.Öncelikle içerik ekleme sayfasını açmalısınız.

blogspot seo ayarları
blogspot seo ayarları
blogspot ayarları

Bu ayarları özenle yaptığınız zaman google sıralamalarında daha iyi yerlerde olacaksınız.Böylelikle arama motorlarından zahmetsiz bir trafik elde etmiş olacaksınız.

Görselleri Sıkıştırmak SEO için Yararlıdır !

Hazırladığınız içeriklerinize çeşitli görseller ekleyebilirsiniz.Bu kullanıcılarının gözüne hitap eder ve blogunuzun faydasına olur.Fakat görseller sitenizin açılış hızına etki etmektedir.Her ne kadar blogspot altyapısı çok güçlü olsa da göz ardı edilmemelidir.Siteye yükleyeceğiniz görsel materyallerinizi sıkıştırmalısınız.Blogspotun böyle bir eklentisi yoktur.Bundan dolayı internette ‘jpg fotoğraf sıkıştırma’ gibi aramalar yapabilirsiniz.Orada çıkan sitelere görsellerinizi ekleyerek sıkıştırmalısınız.Bu işlem ardından blogspot sitenize rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Görsellerde ‘ALT’ Etiketini Kullanmalısınız

Google siteleri bünyesine ekler.Bunu belli şartları kontrol eden botlar yapmaktadır.Yani yazınızın insanlara hitap etmelidir.Fakat bunun yanında botlarla da belli bir iletişimi olmalıdır.Mesela görseller bu botlar tarafından ‘ALT’ etiketiyle anlamlandırılırlar.Blogspot blogunuza görsel eklemelisiniz.Bundan hemen sonra kesinlikle ‘alt’ tagı yazan yere yazınızı ve görseli özetleyen kelimeleri girmelisiniz.

Blogspotta Görsellere Alt Tagı Nasıl Eklenir ?

  1. Görselinizi sıkıştırıp yazınıza eklemelisiniz.
  2. Görsel eklendikten sonra görsele tıklayın.
  3. Görselinizin hemen altında en sağda ‘özellikler’ bölümüne tıklamalısınız.
  4. Aşağıda gördüğünüz gibi ‘alternatif metin’ kısmını doldurmalısınız
blogspot ayarları

Başlıklarda Doğru H Etiketleri Kullanmalısınız

Hazırladığınız yazı belli bir hiyeyarşiye sahip olmalıdır.Yani yazında ki başlıklar düzgün ve anlamlı olmalıdır.Bunun için H1,H2,H3 gibi etiketler vardır.Bu etiketleri hiyeyarşik şekilde kullanmalısınız.Bunun yanında bu başlık içerisinde yazınızı özetleyen kelimeleri de geçirmelisiniz.Bunu yaptığınız takdirde yazınız google botları tarafından olumlu değerlendirilecektir.Böylelikle yazınız daha üst sıralarda listelenecektir.

blogspot seo ayarları

Blog Yazılarınız Arasında Bağlantılar Vermek Kullanıcı Deneyimi İçin Önemlidir

Diyelim ki siteniz de ağırlıklı olarak blog yazarak para kazanma üzerine yazılar hazırlıyorsunuz.Çok büyük ihtimalle yazılarınızın bazıları da birbirleriyle ilişkili olmalıdır.Kullancıları diğer yazılarınıza gitmesini sağlayan backlinkler vermelisiniz.(Ör: daha önce bunu ayrıntılı olarak anlattığım yazıya gitmek için tıklayın )

Bağlantıların birbiriyle alakalı olmalıdır.Yani sırf önce ki yazınız diye kullanıcıyı zorla yönlendirmemelisiniz.Kullanıcının sitede ki deneyimini arttırmalı ve kolaylaştırmalısınız.Bir diğer konuysa bağlantılar yeni sekmede açılmalıdır.

Yazınızı İçin Video,PDF ve Diğer Materyalleri Bulundurmalısınız

Kullanıcıya ayrıntılı ve düzgün hiyeyarşide bir içerik sunmalısınız.Çünkü bu onun sitede kalmasını sağlayacaktır.Böylelikle Hemen Çıkma Oranı(Bir Seo Terimidir.) gibi değerleriniz olumlu olacaktır.Fakat burada dikkat etmeniz gerken alakalı materyaller olmalıdır.Yani içeriğinizle ilgili video,pdf kaynakları tercih etmelisiniz.

##BONUS OLARAK AŞAĞIDA Kİ VİDEOYA GÖZ ATABİLİRSİNİZ##

Tarafımızca Değerlendirildi.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.