"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnternetten Nasıl Alışveriş Yapılır ?[Ucuz Alışveriş Yapma Teknikleri]

Zaman geçtikçe teknoloji gelişiyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor.Bu değişim beraberinde bazı adaptasyon sorunlarını da yanında getiriyor.Teknolojinin değişimine uyum sağlamanız gerekebiliyor.Yani bulunduğunuz bölgede istediğiniz ürün olmayabilir.O ürüne sahip olmanız gerekiyor.Yapmanız gereken o ürünün olduğu bölgede ki bir tanıdığınızın olup/olmadığını düşünmek mi ? Yoksa internet üzerinden alışveriş yapmak mı ? Açıkçası tabiki o ürünü internet üzerinden bir tıkla alabilirsiniz.Takdir edersiniz ki doğru seçimde bu olmalı.Fakat bu süreç gerçekten kolay olsada bilinçli olmak gerekiyor.Çünkü aylarca çalışarak kazandığınız paralar dijital ortamda basit bir kaç rakamın yan yana gelmesinden başka bir şeyi ifade etmiyor.Yani doğru ürün seçiminden önce güvenlik konusunda bilinçli olmalısınız.Ben de bu olayı temelde ikiye ayıracağım;

 • İnternet Üzerinde Güvenli Bir Şekilde Nasıl Alışveriş Yapabiliriz ?
  • İnternette Alışveriş Yaparken Riskli Durumlar Nelerdir ?
  • Alışveriş Yaparken Güvenliği Nasıl Sağlayabilirsiniz ?
 • İnternette Alışveriş Yaparken Doğru Ürünü Nasıl Seçebilirsiniz ? Ve ürün Seçiminden Sonraki Süreç Nasıl Olmalıdır ?
  • Alışveriş Yaparken Doğru Ürünü Seçimi Nasıl Olmalıdır ?
  • Aldığınız Ürün Beklediğiniz Gibi Değilse Ne Yapabilirsiniz ?
  • İnternette Alışveriş Yaparken Ekstra İndirim Sağlayabilir Miyiz ?
 • Güvenilir Alışveriş Siteleri Nelerdir ?

İnternet Üzerinde Güvenli Bir Şekilde Nasıl Alışveriş Yapabiliriz ?

Aslına bakarsanız dijital ortamda %100 güvenlik diye bir şey söz konusu değildir.Yaklaşımınız böyle olmamalıdır.Yani burada belirtilenleri yaptıktan sonra tehditin tamamen ortadan kalktığını düşünmeyin.Fakat belirtilenleri yaptığınız zaman da risk minimuma inecektir.Buda dijital ortamlar için ‘güvenilir’ kabul edilebilir.

internette nasıl alışveriş yapılır

İnternette Alışveriş Yaparken Riskli Durumlar Nelerdir ?

 • Eğer ki bir banka kartıyla alışveriş yapıyorsanız bu kart, ana paranızın olduğu kart olmamalıdır.Mümkünse sanal kart tercih edin.
 • Kredi kartıyla alışveriş yapıyorsanız limiti ,yapacağınız alışverişin çok üstündüyse limitinizi değiştirmelisiniz.Yada sanal kart oluşturmalısınız ki bu en güveniliridir.
 • Alışveriş yapacağınız cihazda ki internet Bağlantınızın size ait olması gerekir.Eğer ki herkese açık bir internet bağlantısıyla alışveriş yaparsanız bilgilerinizin başkalarının eline geçebilir.(Yani bir kafede wifi bağlantısıyla alışveriş yapmamalısınız.)
 • Alışveriş yaptığınız cihaz(Telefon/Tablet/Bilgisayar) size yada güvendiğiniz kimselere ait olmalıdır.
 • Alışveriş yaptığınız siteler bilinir/güvenilir olmalıdır.Şuanda bir çok sitenin N11,gittigidiyor gibi sitelerle entegrasyonu var.Mümkünse gidip o siteden alışveriş yapacağınıza n11 ve gittigidiyor üzerinden alışveriş yapınız.
 • Aldığınız ürün size ulaşma sırasında zarar görme ihtimali yüksek bir ürünse dikkatli olmalısınız.Mesela bir televizyon aldığınızı farz edersek bunu teslimat sırasında kargocuyla birlikte açmalısınız.Kargocuya paketi birlikte açmanız gerektiğini söyleyiniz.Çünkü yolculuk sırasında ürün zarar görmüş olabilir.
 • Aldığınız ürünün kargo paketi daha önceden açılmış veya zarar görmüşse kargoyu teslim almayınız.
 • Eğer ki aldığınız ürün teknolojik bir ürünse çalışıp/çalışmadığını test etmeden jelatinini sökmeyin.Ürüne minimum müdahalede bulunun.Yani minimum müdahaleyle elektrik verip test ettikten sonra jelatinlerini sökün.Çalışmadığı takdirde 15 gün süresince değişim talebinde bulunabilirsiniz.
 • Ürün beklediğiniz gibi değilse 15 gün içerisinde iade etme hakkınız vardır.
 • Alışveriş yapacağınız sitelerde kesinlikle hesabınız olsun.Çünkü enteresan durumlarda ürünü oradan takip edebilir.Ürünü kullanım süresince yaşadığınız problemleri oradan belirtebilirsiniz.Haklı olduğunuz takdirde ürünün değişimi gibi durumlar söz konusu olabilir.

Aslında temel de bütün karşılaşabileceğiniz problemleri yukarıda belirttim.Aşağıda ki başlıkları da okuyarakta daha da bilinçli bir şekilde internetten alışveriş yapabilirsiniz.

İnternette Alışveriş Yaparken Güvenliği Nasıl Sağlayabilirsiniz ?

Alışveriş Yaparken çeşitli ödeme yöntemleri vardır.Bunlar arasında kapıda ödeme yöntemi varsa bunu tercih edebilirsiniz.Fakat genelde kapıda ödeme yöntemi ekstra ücretli olabiliyor.Hatta çoğu sitede de bu seçenek yok.Bu seçenek dışında İnternette Alışveriş yaparken kesinlikle sanal kart veya önödemeli kart kullanmalısınız.

Sanal Kart Nedir ?

Kredi kartınızı riske atmadan online ortamlarda güvenli şekilde alışveriş yapmanızı sağlayan şeydir.Şuanda her bankanın internet bankacılığı uygulamalarıyla bir kaç adımda sanal kart oluşturabilirsiniz.İnternet üzerinde sanal kartla alışveriş yapmalısınız.

Ziraat Bankası İçin Sanal Kart Nasıl Oluşturulur ?

Öncelikle bunun için google play store yada app storedan ‘Ziraat Mobil Bankacılık’ uygulmasını indirmeli ve kurmalısınız.Ardından aşağıda ki fotoğrafları takip edebilirsiniz.,

İninal Nedir ?

İninalda yine sanal kart tarzında içerisine para atabileceğiniz bir karttır.Açıkçası daha önce bunla ilgili bir yazı hazırlamıştım.Ondan dolayı çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim.O yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz..

Bkm Express Nedir ?

Kısacası dijital cüzdan olarak tanımlayabilirsiniz.Bkm express’e sanal kartınızı ve diğer bütün kartlarınızı ekleyebilirsiniz.E-ticaret sitelerinde ödeme yaparkende bkm hesabınızı girmeniz yeterli olacaktır.Bkm express bir nevi paravan hesabı görmekte kart bilgileriniz güvenle saklanmaktadır.Ayrıca bazı kampanyalarıyla alışverişlerinizde ekstra indirimler sağlayabilirsiniz.

internette güvenli alışveriş yapmak

İnternette Alışveriş Yaparken Doğru Ürünü Nasıl Seçebilirsiniz ? Ve ürün Seçiminden Sonraki Süreç Nasıl Olmalıdır ?

Sanal kartınızı açtınız ardından güvenli internet bağlantısı ve cihazınızla alışveriş yapmak için bilgisayarınızı karşınıza aldınız.Bundan sonra seçeceğiniz ürünün size uygunluğudur.Bir kıyafet alacağınızı varsayalım.Daha önce o markadan beden deneme fırsatınız olmadıysa iki farklı beden siparişi verebilirsiniz.Ardından size uygun olmayanı ücretsiz(bir çok bilinir sitede 15 gün içinde) iade edebilirsiniz.Aldığınız bir teknolojik ürünse bunun bazı test videolarını internette izleyebilirsiniz.Ürünü iyi araştırmalı ve doğru ürünü seçtiğinizden emin olmalısınız.Bu şartları sağladıktan sonra sipariş vermelisiniz.Eğer ki size teslimatı sırasında kırılma ihitmali yüksek bir ürünse kargocuyla birlikte ürünü açmalısınız.Ürünün fiziki olarak bir darbe almadığına emin olmalı sonra ürünü teslim aldığınıza dair imza atmalısınız.Ürünü tamamen jelatinlerinden ayırmadan önce test etmelisiniz.Çalışan aksamında herhangi bir problem olmadığına kanaat getirdikten sonra jelatinleri sökmelisiniz.Ürünü kullanım süresince geribildiriminizi önemseyen firmalardan alışveriş yapmalısınız.Bir problem yaşadığınızda bunu firmaya belirtmelisiniz.

İnternette Alışveriş Yaparken Ekstra İndirim Sağlayabilir Miyiz ?

Aslına bakarsanız bu konuda en cazip yerlerden bir tanesi bu başlık altında vereceklerim olduğunu söyleyebilirim.Eğer ki alışverişiniz miktarınız çok düşük değilse bu başlık altında ki maddelerden birisinde hatrı sayılır indirim bulabileceğinizi garanti edebilirim.

 • Sitenin Anasayfasında Belirtilen indirim Kodları

Her sitenin anasayfasında ürünleriyle ilgili indirimleri veya indirim kodları olur.Bir sitede alışveriş yapmadan önce bakmanız gereken o sitenin anasayfasında ki kırmızı ve hareketli fotoğraflardır.Buralarda kupon kodları ve indirim oranları yakalayabilirsiniz.

 • Alışveriş Yapacağınız Sitedeki Size Ait Profilde ‘İndirim kuponlarım’ Bölümü

Bir çok site kullancılarına özel kuponlar veriyor.Genelde çok alışveriş yapanlar başta olmak üzere kullanıcılara belli dönemlerde random kuponlar dağıtılır.Bu kuponlarda sizin alışveriş yapacağınız dönemde size gelmiş olabilir.Gelmediyse endişelenmeyin.Çünkü bu kuponları forumlarda yani bir altta ki başlıktan nasıl ulaşabileceğinizi anlattım.

 • Forumlarda Satılan İndirim Kuponları

Bu kuponlar belkide en yüksek indirim sağlayabileceğiniz kuponlardır.Çünkü bir çok site müşterisinin ona kazandırdığı oranda indirim kuponu verir.Yani diyelim ki siz bu ay toplamda 1000 lirayı geçen parça parça alışveriş yaptınız.Çoğu büyük site bunu görmezden gelmeyecektir.Herhangi bir indirim sağlanması durumunda ilk sizi değerlendirecektir.Bu tarz alışveriş yapan kişilerde forumlarda bu kuponları makul ücretlerle veriyor.Özellikle donanımhaberde sıkça işe yarar kupon bulduğum olmuştur.DonanımHaber çek satış bölümüne gitmek için tıklayın..

 • Picodiyle İndirimleri kaçırmayın

Picodi de bir çok siteye ait kampanya ve picodiye özel kuponları bulabilirsiniz.Arama bölümünden alışveriş yapacağınız siteyi girip bütün kampanyaları görebilirsiniz.

 • Avantajix
avantajix nasıl çalışır

Avantajixte bir çok güvenilir siteyi bulabilirsiniz.Bu site genellikle yaptığınız alışverişin %2-%15’u sizlere belli bir süre içerisinde geri öder.Açıkçası ekstra olarak yapmanız gereken hiç bir şey yok.Sadece sitenin referansıyla alışveriş yapmalısınız.Avantajix’e gidip üye olmak için tıklayın..

 • Havale Yöntemiyle Ödeme

Özellikle balıkçılık malzemeleri alırken havaleyle ödeyerek 20-30 liralık indirimler sağlamıştım.Ekstra olarak bir uğraş vermeden sadece ürünlerinizi havaleyle alarak indirim sağlayabilirsiniz..

 • Artıway[Benimde tercih ettiğim]

Artıway, sanal bonus bankasıdır.Benim artıwayı tercih etmemin nedeni aliexpresstir.Aliexpressten sık sık alışveriş yaparım.Fakat bunu yanında boyner,trendyol,N11,Morhipo gibi bilinir ve güvenilir sitelerde var.Bu sitelerden alışveriş yaptıkça bonus para kazanırsınız.Bu para 30 liraya ulaştığında da geri ödeme alabilirsiniz.Artıway’a gidip üye olup,bonus kazanmak için tıklayın..

 • Hopi

Hopi alişveriş yaptıkça size paracık veren bir sitedir.Bu paracıkları bir sonraki alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.Ayrıca hopi hesabınızı girerek direk indirim yapabildiğiniz durumlarda olabiliyor.Hopi indirin;https://bit.ly/32NptCZ

Güvenilir Alışveriş Siteleri Hangisidir ?

Yukarıda ki artıway,avantajix,picodi gibi sitelerde görebileceğiniz çoğu site güvenilirdir.Fakat bazı kullanıcılar için böyle basit bir liste hazırladım.Aşağıda ki siteler genelde genel amaçlı e-ticaret siteleridir.Bir çok ürünü bu sitelerde bulabilirsiniz.

 • Trendyol
 • N11

N11 bünyesinde farklı satıcılarıda bulundurur.Bu satıcılardan alışveriş yaparken dikkatli olun.Bir çok alışveriş N11 güvencesindedir.Fakat siz yinede satıcıların yorumlarına,ürünlerinin yorumlarına gibi bir çok parametreyi göz önünde bulundurun.

 • Hepsiburada

Kendi deposu da olan hepsiburada genel amaçlı tercih edebileceğiniz bir e-ticaret sitesidir.

 • Boyner,Morhipo

BoynerGrupta tercih edebileceğiniz e-ticaret sitelerindendir.Morhipo ŞikayetVar sitesinin değerlendirmesine göre başarılı bir sitedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.