"Enter"a basıp içeriğe geçin

Oyunlarda FPS ve Performans Nasıl Arttırılır ?

Bilgisayar performansınızı arttırmanın en kolay ve hızlı yolu donanımınızı yükseltmektir. Fakat dolarında yükselmesiyle birlikte oyuncular ve bilgisayar kullanıcıları arayış içerisinde diyebiliriz.Donanımızı yükseltmek gerçekten maliyetli olabilir.Bu yazıda yazılımsal bazı değişikliklerle performans nasıl arttılır onu anlatmaya çalışacağım.Aşağıda bu yazılımsal değişiklikleri başlıkları ve altında ayrıntılarıyla yazmaya çalıştım.

Bilgisayarınızı SSD Satın Alarak ile Okuma/Yazma Hızınızı Yükseltmek

fps arttırma

Her ne kadar yazıda donanımın pahalı olduğunu söylesem de SSD maliyetine göre bilgisayarınızın performansını olumlu etkileyecektir.Eğer ki sık sık oyun oynayan biri değilseniz 120gb ve 240gb’lık bir SSD işinizi görecektir.SSD’ler HDD’lere göre hızlıdır.Çünkü HDD’ler manyetik olarak verileri depolarken SSD’ler elektromanyetik olarak bilgileri depolar ve okur.Bilgisayarınızın okuma ve yazma hızında olumlu etkiler olacaktır.Buda bilgisayarınızın hızlı açılması vs. gibi olumlu yönde katkılar sağlayacaktır.Fakat SSD’lerin HDD’lere göre bir kötü yanı var.Oda bozulduğu takdirde verilerin kayıp oranın yüksek olmasıdır.O yüzden eğer ki laptopunuzda CD-ROM varsa onun yerine SSD takabilirsiniz.Böylelikle bilgisayarınızda iki tane depolama aygıtı olacaktır.Önemli bilgilerinizi(Fotoğraf,belgeler vs.) HDD de depolarken, sisteminizi SSD üzerinden çalıştırabilirsiniz.Açıkçası maliyetine göre tercih edilebilir.Çünkü ortalama bir kullanıcıysanız maksimum 200tl’ye donanımınızı geliştirebilirsiniz.Ayrıca SSD’nizin %80 gibi bir doluluk oranıyla çalıştırmalısınız.Çünkü bu oranın üstünde doluluk, SSD’nizin performansını kötü etkileyecektir.Ayrıca bilgisayarınıza bir SSD alamıyorsanız aşağıda ki “Ready Boost Kullanarak FPS Arttırma” başlığını okumalısınız.

Güncel Driverlar Kurarak Bilgisayarınızın Performansını Arttırma

Driverlar bilgisayarınızdaki donanımların daha verimli ve sistemle uyumlu çalışmasını sağlayacaktır.Bilgisayarınızda ki çevre birimleri de dahil olmak üzere her aygıtın driverını güncellemelisiniz.Driverlarınızı tek tek güncellemek yerine driver güncelleme programlarını tercih edebilirsiniz.Böylelikle program sizin yerinize tek tuşla birden çok aygıtınız için güncel driver arayacaktır.Aşağıda bazı ücretsiz ve ücretli driver programlarını görebilirsiniz.

 • Slimdrivers
 • Driver Checker
 • Device Doctor
 • İOBit Driver Booster

Güncel İşletim Sistemi Kullanmak Performansını Arttırır

Özellikle windows 7’de dahil olmak üzere eski işletim sistemleri yeni donanımların çalışma mantığına göre farklı algoritmalarla kodlanmıştır.Bundan dolayı güncel donanımları tam performanslı çalıştırmazlar.Her ne kadar donanımlarınız çok güncel olmasa da eski işletim sistemlerini kesinlikle kullanmayınız.Ayrıca bütün performans muhabbetlerini bir kenara bırakıp güvenlik faktörünü düşünürsek.Kesinlikle ama kesinlikle güncel bir işletim sistemi kullanmalısınız.

Ready Boost Kullanarak FPS Arttırma(YALNIZCA HDD İÇİN)

Readyboost bilgisayarınızın performansını USB flash diskle RAM(Random Acces Memory) kapasitesini arttırmayı sağlar.Readyboostu yaparken en az 500MB boş alana ve yüksek okuma/yazma hızına sahip bir Flash Diske sahip olmalısınız.

Readyboost Nasıl Yapılır ?

 • USB flashınızı bilgisayarınıza takın.
 • Görev çubuğundan Dosya Gezgini  seçeneğini belirleyin.
 • USB flash diski sağ tıklayıp özellikleri açın.
 • ReadyBoost sekmesini seçin ve ardından Bu cihazı kullan’ı seçin.
  Windows, cihazın ReadyBoost kullanıp kullanamadığını belirler. Kullanamıyorsa, size bildirir.
 • Windows, belleği en iyi durum getirmek için ne kadar boş alan kullanılacağını belirledikten sonra bu alanı ayırmak için Tamam seçeneğini belirleyin. Böylece ReadyBoost bu alanı kullanabilir.
 • Dosya Gezgini’nde USB flash sürücünün içeriğine baktığınızda, flash sürücüde ReadyBoost.sfcache adlı bir dosya görürsünüz. Bu dosya ne kadar bir alanın ReadyBoost için ayrıldığını gösterir.

Bilgisayarınızın Soğutma Kanallarını Temiz Tutmalısınız

Özellikle laptoplar için yaz aylarında bu durum çok önemlidir.Çünkü laptoplar yüksek sıcaklıklara çıkabilirler.Ofis içi kullanım için üretilmiş bir laptopla basit bir oyun ve chorme da bir şarkıyı aynı anda çalıştırmanız durumunda bile bu durum bir risk olabilir.Çünkü soğutma işlevi gören fanlar yeteri kadar havayı bakır kanallara iletemeyebilir.Bakır kanallarda ısınmış donanımlara devir daim sağlamadan soğutmaya çalışırsa başarısız olacaktır.Hatta ileri durumlarda donanımızın yanması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.Özellikle kronik ısınma sorunu olan bir laptopa sahipseniz ek soğutucular kullanabilirsiniz.(bkz:http://s.click.aliexpress.com/e/cFAgINZe)Bilgisayarınızın kesinlikle periyodik bakımlarını yapmalısınız.Aşağıda ki video bu konuda sizlere rehberlik edebilir.

Antivirüs vs. Gibi Arkaplanda Çalışan Yazılımlar Performansı Azaltır

Bilgisayar performansınızı yükseltmek istiyorsak performansı düşürecek şeyleride düşünmeliyiz.Antivirüsler sizin internete çıkarken güvende olmanızı sağlar.Fakat eğer ki bilinçli bir bilgisayar kullanıcısıysanız antivirüs kullanmayabilirsiniz.Yada yapabileceğiniz başka bir şey yalnızca oyun oynarken antivirüsü kapatabilirsiniz.Her ne kadar antivirüsten bahsetsemde bilgisayarınızın arkaplanda başka bir sürü yazılım çalışıyor olabilir.Warez programlar kullanmamalısınız.Çünkü bunları crackleyen yazılımcılar size ücretsiz kullanım sunarken sizden bir şeyleri alabilir.Özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer husussa lisanslı işletim sistemi kullanmanız gerektiğidir.İndirme yaparken de casus yazılımların bilgisayarınıza girişi ihtimaline karşı bilinçli olmalısınız.

Ek Yazılımlarla Donanımınızın Performansını Arttırma

Buraya hiç bir şey yazmadan önce donanımlarınız garanti kapsamı altında belli sınırlarla çalıştırıldığını söylemek istiyorum.Donanımlarınızın sınırlarını yazılımlarla zorlayabilirsiniz.Fakat bunu ancak bilinçliyseniz ve riski kabul ediyorsanız yapmalısınız.Çünkü olması gerekenden yüksek performansta çalışan bir bilgisayarın o performansı karşılayacak kadar soğutma sistemi yoksa donanımınızı kaybedebilirsiniz.Bu programlardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz;

 • MSI Afterburner
 • IObit Game Booster
 • Park Control

Bilgisayarınızın Daha Hızlı Açılması İçin Yapılması Gereken Ayarlar

Windows 10 için ;

 • CTRL + ALT + DELETE tuşlarına aynı anda basınız.
 • Açılan pencerede Görev Yöneticisi yazan kısıma geliniz.
 • Açılan pencere”işlemler” başlığı altında gelecektir.Siz o sekmeden “Başlangıç” yazan sekmeye tıklayın.
 • Burdan sizin için önemsiz olan yazılımların üstüne gelip sağ tıklayarak devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Burada kapattığınız programlar siz bilgisayarı açtığınızda otomatik olarak açılan programlardır.Yani bunları kapattığınız takdirde bilgisayarınızın arka planda çalışan yazılım sayısı da azalacaktır.Böylelikle bilgisayarınız yalnızca hızlı açılmayacak artık daha performanslı çalışacaktır.Buda oyunlarda fps arttırmanızı sağlayacaktır.

Oyunlarda FPS Arttırmak İçin Ekran Kartı Programlarının Kullanılması

Ekran kartı oyunlarda fps değerinizi belirleyen en önemli donanımlardan bir tanesidir.Ekran kartı üreticileri NVİDİA ve AMD’nın donanımlarını desteklemek ve daha performanslı kullanmanızı sağlamak amacıyla programlar çıkarıyorlar.Bu programlar driverların yanında oyun içinde ekran kartınızın daha performanslı çalışmasını sağlıyor.Bu yazılımlar oyunlarda ki performansınızda gözle görülür derecede farklılık oluşacaktır.Daha önceden yazdığımız “Ekran Kartı FPS Arttırma Ayarları Nasıl Yapılır ?” adlı yazıyı okuyarak bu ayarı sizde yapabilirsiniz.

Güç Planı Ayarınızı Yapılandırarak FPS Arttırabilirsiniz

 • Başlat menüsüne tıklayınız.
 • Açılan pencerede arama bölümüne gelerek “Güç Planı Seçin” yazıp entere basınız.
 • Eğer ki açılan pencerede seçili olarak yüksek performans yok ve seçenekler arasında bu “yüksek performans” varsa onu seçiniz.Yoksa aşağıda ki başlıktan yeni bir güç planı oluşturun.

Güç Planı Nasıl Oluşturur ?

fps arttırma
fps arttırma
fps arttırma

Eski Bataryalar Bilgisayarın Performansını Azaltabilir[Laptop İçin]

Eğer ki laptopunuzu bataryada çalıştırıyorsanız bu fps değerinizi olumsuz yönde etkileyebilir.Çünkü piliniz eskimiş olabilir.Bilgisayarınız da oyun oynarken daha fazla güce ihtiyaç duyabilir.Bu güçte eskimiş bir laptop bataryasıyla karşılanmayabilir.Bunun için mümkünse pilinizi çıkarıp fişte çalıştırmalısınız.

Oyun İçi Grafik Ayarlarınızı Ayarlayarak FPS Arttırma

Bu ayarların yanında oyun içi ayarlarınızı düşürmeniz FPS değerinizi olumlu etkiler.Bu ayarlar her oyun için benzer şekillerde yapılır.Fakat her oyunun arayüzü farklı olduğundan gösteremiyorum.

Oyununuzda Maç Aralarında Bilgisayarınızı Dinlendirin

Bilgisayarınız yüksek performansta çalıştığı için daha çabuk ısınıcaktır.Bunun için hiç ara vermeden uzun saatlerce bilgisayarınızı çalıştırmayın.Bunun yerine belli sürelerde ara vererek bilgisayarınızın rolantiye gelmesini sağlayın.Böylelikle donanımınızın bir sonra ki maçınızda tam performansıyla çalışacaktır.

Genel olarak bilgisayar performans arttırmak için yapabilecekleriniz bunlar.Bunların dışında küçük ayalarla yazılım konusunu maximum seviyeye getirerek donanımınızı tam performanslı kullanabilirsiniz.Fakat şunları da eklemek gerekir ki yazılım belli bir seviyeye kadar etki eder.Ondan sonra yapabileceğiniz tek şey donanımınızı yükseltmek olacaktır.Ama burada ki ayarlar doğru uygulandığı takdirde tatmin edici bir fark yaratacaktır.

Tek Yorum

 1. Emirs Emirs

  başarılı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.