"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tanıtım Yazısı Nedir ? Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Tanıtım Yazısı Nedir ?

Tanıtım yazısı SEO kavramıyla birlikte ortaya çıkmıştır.Temelde bir website sahibin başka bir sitede kendi sitesini tanıtmasını amaçlar.Bunda bir kaç farklı amaç vardır;

 1. Tanıtım yazısı ziyaretçisi yüksek bir siteye verilebilir.(Örnek: Haber Sitesi)İnsanların o site hakkında bilgi sahibi olması sağlanıp reklam yapılmış olur.
 2. Diğer amaçsa aslında SEO kavramının temel taşlarından biridir.Bu amaçsa backlink elde etmektir.Elde edeceğiniz backlink doğrudan veya dolaylı yollardan arama motorlarında üst sıralarda listelenmenizi sağlayacaktır.Fakat doğru yerlerden doğru stratejilerle alınması şartıyla.

Temelde iki amaçta kullanıcı potansiyelini arttırma hedefiyle yapılır.Fakat birisi arama motoru algoritmalarını hedef alıp dolaylı yoldan hedefler.(2)Diğeriyse direk insanların siteyi tanımasıyla hedefler.(1)

Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır ?

Tanıtım yazısının içeriği nasıl olursa olsun.Dikkat etmeniz gereken şey “DÖNÜŞÜM” elde etmek olmalıdır.Yani “Backlink” almak ilk hedefiniz olursa bu doğru bir strateji olmayacaktır.Aldığınız backlink müşteriyi veya okurun bir ihtiyacı veya merakı üzerine olmalıdır.Tanıtım yazısı alacağınız yere göre(Site konusu) içeriğinizi şekillendirebilirsiniz.Mesela bir haber sitesinden alırken “XXX Doktor Aloe Veranın Mucizevi Faydalarını Açıkladı !” tarzında bir başlık içerisinde sağlık sitenize backlinkler alabilirsiniz.Burada alınan backlink bir amaç ifade eder.Yani yalnızca backlink almak için alınmaz.Okur aloe veranın faydalarını okumaya gelir.Ardından aloe veranın cilde iyi geldiğini okur.Sizde tam o sırada sağlık sitenizde “Aloe Mucizevi 10 Bilmemne Vera Maskesi ….” başlığıyla oluşturduğunuz içeriğinize backlink alırsınız.Böylelikle hem haber sitesinden backlink almış oldunuz.Hemde kullanıcının ihtiyacını da gidermiş oldunuz.Tanıtım yazısı klasik içeriklerden farklı olmalıdır.Yani “Yeni Açılan Bilmem Ne Cilt Sitesi” başlığı altında aldığınız bir backlink üstte ki kadar faydalı olmayacaktır.Ayrıca yalnızca arama motoru algoritmaları için oluşturulmuş bir içerik algısı oluşabilecektir.Buda istenmeyen bir durumdur.Onun yerine temelde kullanıcıyı hedefleyerek tanıtım yazısı almalısınız.İkincil hedef olarak backlink gelmelidir.

tanıtım yazısı alma

Tanıtım Yazısı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

 • Aslına bakarsanız parayla tanıtım yazısı almamalısınız.Yani google mühendisleri böyle istiyor.Fakat süreci hızlandırmak için tanıtım yazısı önemlidir.Benzersiz içerikleriniz okurlara kısa sürede ulaşamayabilir.Bunun için parayla tanıtım yazısı alabilirsiniz.Fakat çok seçici olmalısınız.
 • Tanıtım yazısı aldığınız siteler SPAM siteler olmamalıdır.
  • Site onlarca kişiye tanıtım yazısı satan site olmamalıdır.
  • Her tarafı linklerle dolu olmamalıdır.
  • Tanıtım yazısı satmak amaçlı kurulmuş olmamalıdır.
 • Sitenin gelir kaynaklarını kontrol etmelisiniz.Spam sitelerin bir çoğunun tek gelir kaynağı tanıtım yazısı satışı olur.Sitenin hali hazırda adsense ve diğer kaynaklardan geliri varsa tanıtım yazısı satarken daha temkinli olacaktır.
 • Tanıtım yazıları 5-6 aylık kısa sürelerle alınmamalı.Çünkü o backlink silindiğinde çalışma boşa gitmiş olacaktır.Kısacası tanıtım yazısı kalıcı olmalıdır.
 • Tanıtım yazısı alma işini forumlarda topluca yapan kişilerden alırken dikkatli olmalısınız.Çünkü sizin gibi bir çok siteye toplu tanıtım yazısı satılmış olabilir.Algoritmalar tarafından bu durum farkedilebilir.Sitenizin ceza alma ihtimali olabilir.
 • Tanıtım yazısı alırken sayıya değil niteliğe önem verin.Yani 150 siteden niteliksiz tanıtım yazısı almak yerine 15 siteden nitelikli tanıtım yazısı alabilirsiniz.
 • Çapa metin dediğimiz şekilde backlink alırken dikkat edin.Yani bu oranınız çok düşük olmalı.Genelde sitenizin adına veya “buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz” tarzında linkler almalısınız.
 • Tanıtım yazılarında görsel içerikler bulundurabilirsiniz.Bu görseller sizin sitenize ait bir adreste olabilir.Böylelikle çeşitliliği arttırmış ve görsel backlinklerde almış olursunuz.
 • Alakasız sitelerden tanıtım yazısı almamalısınız.En başta ifade edildiği gibi ilk amaç dönüşüm olmalıdır.Backlink profilinde çeşitliliği ve doğal görünümü yakalamak amaçlı azar azar alabilirsiniz.
 • Sitenizin backlink profilini oluştururken dönem dönem yüksek sayıda backlinkler alabilirsiniz.Bunu yaparken sosyal medya sinyallerinin yüksek olduğu dönemleri tercih edin.Sitenizin sosyal medya paylaşımları artarken bunu deneyin.

Tanıtım Yazısı Alırken Uygulayabileceğiniz Taktikler Nelerdir ?

 • Eğer ki yükselmek istediğiniz kelime için yeni yeni çalışma yapıyorsanız rakiplerinize backlink verebilirsiniz.Yani tanıtım yazısı alırken sektörün spam yapmayan ve başarılı bir sitesini yazıya dahil edebilirsiniz.Mesela bir film öneri siteniz varsa tanıtım yazısı alırken imdb’ye link verin.
 • Eğer ki tanıtım yazılarınız kaliteliyse onları besleyebilirsiniz.Yani forum tanıtım ve diğer sosyal medya mecralarını kullanın.Böylelikle bir tanıtım yazısı üzerinden dolaylı olarak bir sürü backlinkiniz olur.
 • Oluşturduğunuz tanıtım yazısı nitelikli olması fayda sağlayacaktır.Yani tanıtım yazısı özelliği yanında kaliteli içerikte olmalıdır.Böylelikle kullanıcılar sosyal medya paylaşımlarıyla dolaylı yoldan sitenize destek sağlayacaktır.
 • Tanıtım yazısıyla link alırken en iyi içeriklerinizi tercih etmelisiniz.Bu içeriklerde yalnızca anasayfayı hedeflemek doğru bir strateji olmayacaktır.Kategoriler ve kaliteli sayfalarınızı da tanıtım yazılarınıza backlink olarak ekleyebilirsiniz.
Tarafımızca Değerlendirildi.

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.